Dane kontaktowe

Choroby przyzębia (podsumowanie akcji - MIESIĄC  ZDROWYCH  ZĘBÓW)

Podobnie jak w latach ubiegłych w miesiącu sierpniu nasza przychodnia uczestniczyła w akcji mającej na celu uwrażliwienie właścicieli czworonogów na problemy stomatologiczne ich podopiecznych.

Schorzenia przyzębia należą do najczęstszych przypadłości stwierdzanych podczas rutynowego badania w czasie wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Ewidentna predyspozycja u ras małych psów, zwierząt starszych oraz kotów, niski poziom świadomości problemu i jego przyczyn u ich właścicieli zbierają niechlubne żniwo. Przyczyną problemów stomatologicznych będących następstwem zapalenia przyzębia jest powstawanie i narastanie tzw. płytki nazębnej. Płytka nazębna to osad resztek pożywienia na powierzchni zębów. Jest on doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, których w jamie ustnej bytuje kilkadziesiąt gatunków, a ich populacja sięga bilionów osobników. Płytka nazębna jest naelektryzowana ujemnie, co skutkuje przyciąganiem jonów wapnia i magnezu zawartych w ślinie i wypijanej wodzie – tak dochodzi do mineralizacji płytki nazębnej i powstawania na powierzchni zębów kamienia nazębnego. Kamień nazębny narastając powoduje zanik dziąseł; tak powstają warunki do rozwoju zapalenia przyzębia, odsłaniają się szyjki i korzenie zębów, w powstałych przestrzeniach gromadzą się i gniją resztki pokarmu, pojawia się przykry zapach z jamy ustnej, zęby zaczynają się chwiać i wypadać. Ból utrudnia pobieranie pokarmu. Pojawiać się mogą okresowe opuchlizny okolicy trzewioczaszki, krwawienia z jamy ustnej, kichanie i wycieki z jamy nosowej. Zły stan uzębienia nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie całego organizmu. Choroby przyzębia stanowią źródło stałego wysiewu potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów w głąb organizmu. Drobnoustroje te mogą zasiedlać i uszkadzać właściwie wszystkie tkanki organizmu a w szczególności: układ oddechowy, tętnice i zastawki serca, nerki, stawy, drogi żółciowe.

Jak nie dopuścić do chorób przyzębia?

Przede wszystkim należy myć pupilowi zęby bo jest to najskuteczniejszy sposób usuwania płytki nazębnej. Do mycia zębów używamy past, płynów, żeli oraz szczoteczki do tego przeznaczonych lub nawet zwykłego gazika nawiniętego na palec. Celem jest usunięcie jak największej ilości płytki nazębnej z wszystkich powierzchni koron zębów. Osiągamy to przeciągając szczoteczkę lub gazik po koronach zębów równolegle do brzegu dziąseł. Nigdy nie wkładamy palca pomiędzy zęby szczęki a zęby żuchwy! Tolerancję nawyku mycia zębów należy kształtować w zwierzęciu od wczesnej młodości. Dorosłego psa raczej trudno będzie do tego przekonać, niemniej jednak warto spróbować Jeśli problem jest nieznacznie zaawansowany ale pupil nie pozwala sobie myć zębów to można zastosować specjalne gryzaki i karmy z dodatkiem polifosforanów przeznaczone do usuwania płytki nazębnej. Nie zastąpi to co prawda mycia zębów ale jednak coś daje. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na tworzenie się płytki nazębnej jest rodzaj podawanego zwierzęciu pokarmu
 i jego zdolność do przywierania do powierzchni zębów. Obróbka termiczna karmy oraz wysoka zawartość skrobi bardzo podnoszą zdolność przylegania jej do powierzchni zębów a to skutkuje szybkim narastaniem płytki nazębnej. Naturalnym pożywieniem psa czy kota nie jest kurczak gotowany z makaronem i marchewką tylko surowe mięso wraz ze ścięgnami, kośćmi oraz skórą. Dobrej jakości sucha karma dla psa czy kota poprzez swój skład, kształt i wielkość krokieta będzie odtwarzała własności naturalnego pożywienia, również w odniesieniu do przyczepności do powierzchni zębów.

Gdy problem jest już bardzo zaawansowany pozostaje jedynie wizyta w gabinecie weterynaryjnym i zabieg sanacji jamy ustnej to jest oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego, przeglądu stanu uzębienia a także usunięcia chorych zębów. Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Pacjenta należy przygotować do niego co najmniej pięciodniową antybiotykoterapią, poza tym obowiązuje protokół podstawowego postępowania przedanestetycznego (wywiad, badanie kliniczne i badania krwi, EKG,12 godzinna głodówka).

Zachęcamy do zainteresowania się stanem higieny jamy ustnej swoich podopiecznych z korzyścią dla nich i ich otoczenia. Służymy radą i pomocą. Nie wstydźcie się pytać! Nie bójcie się działać! Stawką jest zdrowie waszych podopiecznych!

Poniżej przedstawiamy zdjęcia ilustrujące stadia opisanego problemu :

Stadium początkowe-płytka nazębna, widoczne początki mineralizacji

1. Stadium początkowe-płytka nazębna, widoczne początki mineralizacji.

Stadium średnio zaawansowane,mineralizacja płytki nazębnej, początek tworzenia się kamienia nazębnego

2. Stadium średnio zaawansowane,mineralizacja płytki nazębnej, początek tworzenia się kamienia nazębnego.

Stadium zaawansowane-kamień nazębny odłożony grubym pokładem na wszystkich zębach, dziąsła cofnięte

3. Stadium zaawansowane-kamień nazębny odłożony grubym pokładem na wszystkich zębach, dziąsła cofnięte.

Kieszonka pomiędzy dziąsłem a pokładem kamienia nazębnego z zalegającymi resztkami jedzenia

4. Kieszonka pomiędzy dziąsłem a pokładem kamienia nazębnego z zalegającymi resztkami jedzenia.

Skutki zalegania kamienia nazębnego-zanik dziąsła,zapalenie przyzębia

5. Skutki zalegania kamienia nazębnego-zanik dziąsła,zapalenie przyzębia.

Dane kontaktowe

Akceptujemy karty płatnicze

Umawianie wizyt przez internet