Dane kontaktowe

Cukrzyca psów

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w trakcie której dochodzi do zaburzeń w gospodarce weglowodanowej (cukrowej) i tłuszczowej. Przyczyną choroby jest bezwzgledny lub względny brak hormonu insuliny.

Po każdym posiłku rośnie poziom glukozy we krwi, dzięki insulinie jej nadmiar jest magazynowany jako glikogen - substancja zapasowa.

Insulina wytwarzana jest przez pewne komórki trzustki i odpowiedzialna za utrzymanie poziomu glukozy we krwi w określonych, stałych granicach. Skutkiem jej braku jest podwyższony poziom glukozy we krwi co manifestuje się charakterystycznymi objawami.

Chore zwierzę zaczyna nienaturalnie dużo pić, oraz wydalać bardzo duże ilosci moczu, nierzadko dotychczas idealnie zachowujacy się pies zaczyna sikać się w domu.

Mocz psa chorego na cukrzycę jest prawie przeźroczysty (jeśli nie towarzyszy tej chorobie infekcja dróg moczowych) i pozostawia lepki ślad.

Jeżeli własciciel nie zauważy pierwszych objawów choroby pies zaczyna chudnąć mimo zachowanego a czasem wręcz zwiekszonego apetytu oraz pojawia się zmętnienie soczewek - czasami w bardzo krótkim czasie! A pies przestaje widzieć. Dalszy rozwój nieleczonego schorzenia prowadzi do powikłań - śpiaczki cukrzycowej, kwasicy ketonowej i śmierci zwierzęcia.

Chorują na cukrzycę psy w średnim wieku, bardzo czesto otyłe.

Częsciej suczki. Predysponowane rasy to między innymi jamnik, pudel, sznaucer min. Najczęściej jednak choroba zdarza się u mieszanców.

Typy cukrzycy u psów:

  1.  insulinozależny
  2.  insulinoniezależny (b.rzadki)
  3.  wtórny (występujacy jako  wynik innych  schorzeń)

Leczenie

Metodą z wyboru leczenia tej choroby jest, dożywotnie zwykle, podawanie preparatów insuliny w postaci podskórnych zastrzyków jeden, bądź kilka razy dziennie.

Dawka oraz czestotliwośc podawania leku ustalana jest indywidualnie po wykonaniu badań poziomu glukozy we krwi czyli tzw krzywej cukrowej i może podlegać modyfikacjom w trakcie leczenia.

Technika wykonywania iniekcji oraz zasady postepowania z insuliną omawiane są przez lekarza z właścicielem w trakcie wizyty, kiedy po raz pierwszy zalecane jest podawanie insuliny.

Mimo wielu obaw właścicieli związanych z taką formą podawania leku przełamanie bariery psychicznej i odrobina wprawy powodują, że w krótkim czasie zastrzyki staja się rutyną, a zwierzeta, nawet wrażliwe, znoszą je bez problemów.

Szeroko stosowane w medycynie ludzkiej doustne leki przeciw cukrzycowe przy leczeniu psów w zasadzie nie znajdują zastosowania (stosowane są tylko w nielicznych przypadkach głównie przy cukrzycy wtórnej często razem z insuliną).

Suczki chore na cukrzycę bezwzglednie należy poddać zabiegowi kastracji, gdyż zmiany hormonalne związane z cyklem rujowym powodują oporność na insulinę, rozchwianie wyrównanej już cukrzycy co może doprowadzić do powikłań i śmierci zwierzęcia.

Po wyrównaniu poziomu glukozy we krwi, a jest to zasadniczym celem leczenia cukrzycy, zwierze jest w stanie funkcjonować normalnie, ustepują tak uciązliwe dla własciciela objawy nadmiernego pragnienia i wielomoczu, normuje się też masa ciała zwierzęcia, jedynie jeśli nastapiła utrata wzroku jest to proces nieodwracalny, ale dzięki innym zmysłom nie stanowi dla zwierzęcia dużego problemu.

Należy pamietać o ścisłym przestrzeganiu następujących zaleceń:

  • insulina musi być podawana o stałych porach
  • posiłki podajemy o stałych, określonych porach, a ich wartość energetyczna powinna być zawsze podobna
  • ilośc wysiłku w ciągu dnia nie powinna ulegać większym zmianom
  • jakiekolwiek zmiany w zachowaniu pacjenta powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu
  • konieczna jest okresowa kontrola poziomu glukozy w moczu

Wykonywana przez właściciela za pomocą pasków testowych.

Podawanie insuliny jest tylko ?naśladowaniem? działania zdrowego organizmu dlatego też dawka insuliny może wymagać okresowej korekty. Pomocne w kontrolowaniu cukrzycy są również okresowe badania poziomu glukozy we krwi, kontrola wydolności organizmu - profil biochemiczny -  oraz bardzo ważne, ze względu na częste infekcje dróg moczowych, pełne badanie moczu.

Właściciel zwierzęcia leczonego insuliną powinien znać pojecie Hypoglikemii - jest tozbyt niski poziom glukozy we krwi.

Dzieje się tak dlatego, że nasze iniekcje tylko ?naśladują? pracę organizmu w zwiazku z tym jeśli zwierze np. nie zje pełnej porcji pokarmu, lub ilość wysiłku jest znacznie większa dawka insuliny okazać się możę zbyt duża. Odwrotną sytuacją jest hyperglikemia kiedy glukozy we krwi jest za dużo.

Poniżej przedstawiono pomocny w leczeniu cukrzycy schemat interpretacji badania moczu oraz róznicowanie hyper i hypoglikemii:

Badanie moczu

Rano

Śl

+

+

+

-

Południe

-

-

+

-

-

Wieczór

-

-

+

+

-

Interpretacja
Dawki
Insuliny

Dawka prawidłowa

Dawka prawidłowa

Dawka
Zwiększyć 10%

Dawka
Zmniejszyć 20%

Dawka
Zmniejszyć 20%

Różnicowanie hyper - i hypo- glikemii

 

Hyperglikemia

Hypoglikemia

Szybkość narastania
Odruchy
Drgawki
Temperatura
Błony śluzowe
Źrenice
Reakcja na podanie glukozy

Wolno
Osłabione
-
Obniżona
Suche
Normalne
Brak

Szybko
Wzmożone
+
Podwyższona
Zimne, wilgotne
Rozszerzone
Powrót do normy

Podejrzenie hyperglikemii wymaga pilnej wizyty u lekarza, natomiast przy hypoglikemi należy podać doustnie stężony roztwór glukozy lub po prostu nakarmić pieska, oraz oczywiście skorygować dawkę insuliny.

Żywienie przy cukrzycy

Podstawowe zasady żywieniowe psa chorego na cukrzycę nie ulegają większym zmianom.

Najważniejsze jest podawanie zbilansowanych posiłków o stałych porach pamietając o głównym posiłku przed szczytem działania insuliny. W posiłku takiego zwierzęcia wartość energetyczna, zawartość tłuszczu i włókna jest ściśle określona. Bezwzglednie należy zaprzestać podawania zwierzętom chorym słodyczy, wędlin, resztek ze stołu, a ilośc podawanych psich smakołyków powinna być ściśle określona.

Na rynku dostępne są gotowe, specjalnie opracowane dla cukrzyków diety lecznicze o dużej smakowitości a dla psów, które nie chcą ich jeść indywidualnie opracowuje się odpowiednią dietę.

Materiały wewnętrzne przychodni Med-Vet D.J. Szydłowscy

Dane kontaktowe

Akceptujemy karty płatnicze

Umawianie wizyt przez internet