Dane kontaktowe

Kilka słów o kastracji kotów

Uciążliwość zachowań płciowych kotów powoduje, że wielu z rzeszy  ich właścicieli   decyduje się na kastrację swego ulubieńca.
Postaramy się zatem przybliżyć państwu powyższy temat.

Optymalny czas wykonania zabiegu to moment osiągnięcia dojrzałości płciowej przez zwierzę (samice - po pierwszej rui, samce  zwykle 8-10 miesięcy).

Kastracja kota (zarówno kocura jak i kotki) polega na chirurgicznym usunięciu gonad (jąder lub jajników). W wyniku tego zabiegu zwierzę staje się trwale bezpłodne, nie wykazuje zachowań płciowych, zmniejsza się lub maleje do zera prawdopodobieństwo zachorowania na wybrane schorzenia układu rozrodczego. Nie zmienia się natomiast psychika zwierzęcia, a nieznaczna ociężałość, którą obserwuje się po tym zabiegu spowodowana jest zwolnieniem tempa metabolizmu.

Prawidłowo wykonany zabieg kastracji nie okalecza zwierzęcia i nie jest źródłem jego cierpienia ani bezpośrednio po, ani w przyszłości. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.
Zwierzę po kastracji z powodu  zmiany tempa metabolizmu ma skłonności do tycia, w związku z tym wymaga odpowiedniego żywienia.

Do niedawna uważano, że nawracające infekcje dróg moczowych - tzw. syndrom urologiczny kotów jest chorobą występującą głównie u kastrowanych kotów. Udowodniono jednak korelację tego schorzenia z otyłością, a nie kastracją, co przeczy powyższemu twierdzeniu.

Kontrola masy ciała  kastrowanego kota poprzez odpowiednie żywienie  ogranicza ryzyko wystąpienia nawracających infekcji dróg moczowych jak i pozwala utrzymać zwierzę w dobrej kondycji ku uciesze kota i jego właściciela. Pomocne w tym mogą okazać się profesjonalne karmy dla kastratów, które można nabyć u lekarzy weterynarii.

Dane kontaktowe

Akceptujemy karty płatnicze

Umawianie wizyt przez internet