Cukrzyca kotów

Cukrzyca jest to choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniach gospodarki węglowodanowej (cukrowej) i tłuszczowej. Jej powodem jest brak (bezwzględny lub względny) insuliny – hormonu odpowiedzialnego za przetwarzanie glukozy w organizmie.

Po każdym posiłku poziom glukozy we krwi rośnie, ale nie może przekroczyć określonych wartości, u kota jest to 200 mg%, dba o to właśnie insulina, która przetwarzając glukozę w substancję zapasową – glikogen – utrzymuje jej prawidłową wartość we krwi.

Jeśli mechanizmy te zawodzą kot zaczyna więcej pić, oddaje dużo więcej moczu, często poza kuwetą oraz mimo dobrego, a nawet zwiększonego apetytu,  zaczyna chudnąć. W skrajnych wypadkach jeśli właściciel nie zauważy lub zlekceważy opisane wyżej objawy zwierzę przestaje jeść, zaczyna wymiotować, popada w apatię zwaną śpiączką cukrzycową i umiera.

Przyczyny cukrzycy u kotów mogą być pierwotne – autoagresja, amyloidoza trzustki – występujące rzadko lub wtórne z którymi mamy najczęściej do czynienia.

Wtórną cukrzycę u kotów powodować może otyłość, długotrwały stres, zaburzenia hormonalne (nadczynność kory nadnerczy, niedoczynnośc tarczycy), stosowanie tzw. blokerów rujowych. Statystyczny koci cukrzyk jest niewychodzącym, otyłym samcem w wieku ok.10 lat. Predyspozycje rasowe zaobserwowano u kotów syjamskich i burmańskich.

Leczenie cukrzycy kotów

W cukrzycy niepowikłanej zaczynamy leczenie od doustnych leków przeciw cukrzycowych połączonych ze scisłą dietą.
Leczenie takie prowadzimy do max 8 tyg. Jeśli brak efektu, należy rozpocząc podawanie preparatów insuliny.

Cukrzyca powikłana, długotrwająca lub zły stan ogólnypacjenta w chwili rozpoczęcia leczenia jest wskazaniem do bezwzględnego stosowania preparatów insuliny.
Insulinę podaje się w formie injekcji /zastrzyków/ raz lub klika razy na dobę, podskórnie.
Zawsze kiedy istnieje konieczność podawania insuliny własciciel zostaje przez lekarza szczegółowo poinstruowany o technice nabierania i podawania preparatów insuliny.
Duża część włascicieli boi się takiego sposobu podawanialeku swojemu pupilowi. Trzeba wiedzieć, że injekcje są całkowicie bezbolesne i po pokonaniu bariery psychicznej nawet zwierzęta niespokojne pozwalają na takie podawanie leku bez większych problemów.
Przy podawaniu insuliny również obowiązuje ścisła dieta.

Przy żywieniu kota cukrzyka można korzystać z gotowych diet leczniczych zarówno suchych jaki i formie mokrej/puszki, saszetki/ lub w przypadku kotów bardzo wybrednych spróbować przygotować dzienną porcję pożywienia samemu – pomaga w ymlekarz weterynarii.

Niepowikłana cukrzyca u kotów przy odpowiednim leczeniu oraz współpracy ze strony właściciela i pacjenta rokuje dobrze, po krótkim czasie objawy kliniczne ustepują, stabilizuje się masa ciała, a zwierzę może przeżyć kilka lat w komforcie. Pamiętajmy jednak, że nie wolno przerwać podawania leków.
Mimo leczenia może utrzymywać się podwyższony poziom glukozy we krwi (norma to 100-250 mg%), może pojawiać się lub utrzymywać stale niewielki cukromocz jednak pozostaje to bez wpływu na stan ogólny i samopoczucie pacjenta.

Kontrola kota chorego na cukrzycę przez własciciela:

  • regularne ważenie
  • badanie poziomu glukozy i obecności ketonów w moczu /1-2 razy w tygodniu/
  • obserwacja zachowania zwierzęcia – jakiekolwiek odstepstwa powinny być konsultowane z lekerzem
  • minimalizacja stresu
  • regularne co do godziny podawanie leków i posiłków

Kontrola przez lekarza (zwykle raz na 3 miesiące)

  • kontrola stanu klinicznego
  • bad poziomu glukozy we krwi
  • krzywa cukrowa (w miarę potrzeb)
  • inne badania laboratoryjne, bad USG (w miarę potrzeb)
  • rutynowe zabiegi profilaktyczne – wg kalendarza dla danej grupy wiekowej

Niestety ze względu na specyfikę gatunku mogą zdażyć się niepowodzenia i powikłania w leczeniu cukrzycy kotów.
U kotów znacznie częściej niż u innych gatunków pojawiają się przypadki insulinooporności, bądź metabolizm insuliny jest nieprzewidywalny – wtedy ustalenie skutecznej dawki lub odpowiedniego rodzaju leku jest niemożliwe.
Problem mogą stanowić też badania poziomu cukru wekrwi, bądż wyznaczenie krzywej cukrowej ze względu na możliwość wystepowania u kotów tzw. hyperglkemii stresowej czyli gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi z powodu stresu, który powoduje, że wynik pomiaru jest zawyżony.
Stres spowodowac może sama wizyta lub pobieraniekrwi. U takich pacjentów większy nacisk kładziemy na badanie moczu.
Jeżeli z jakichś przyczyn kotek otrzyma za dużą dawkę insuliny to wystąpi u niego hypoglikemia – stan niebezpieczny dla życia zwierzęcia, który jest następstwem krytycznego spadku poziomu glukozy we krwi. Zwalczanie hypoglikemii polega na doustnym podaniu stężonego roztworu glukozy.

Poniżej przedstawiono pomocny w leczeniu cukrzycy schemat interpretacji wad moczu oraz różnicowanie hyper i hypoglikemii:

Badanie Moczu

rano śl + + +
południe +
wieczór + +
Interpretacja
Dawki
Insuliny
Dawka prawidłowa Dawka prawidłowa Dawka
Zwiększyć 10%
Dawka
Zmniejszyć 20%
Dawka
Zmniejszyć 20%

Różnicowanie Hyper – I Hypoglikemii

HYPERGLIKEMIA HYPOGLIKEMIA
Szybkość narastania
Odruchy
Drgawki
Temperatura
Błony śluzowe
Źrenice
Reakcja na podanie glukozy
Wolno
Osłabione

Obniżona
Suche
Normalne
Brak
Szybko
Wzmożone
+
Podwyższona
Zimne ,wilgotne
Rozszerzone
Powrót do normy

Materiały wewnętrzne przychodni ,, Med-Vet ’’ D.J. Szydłowscy

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia (podsumowanie akcji - MIESIĄC  ZDROWYCH  ZĘBÓW) Podobnie jak w latach ubiegłych w miesiącu sierpniu nasza przychodnia uczestniczyła w akcji mającej na celu uwrażliwienie właścicieli czworonogów na problemy stomatologiczne ich podopiecznych....

Kastracja suczek

Bardzo często słyszymy to pytanie z ust opiekunów naszych  czworonożnych pacjentów. Utrzymywanie suczki w warunkach miejskich przyspażąi licznych kłopotów związanych z okresem rujowym. Stąd stale rosnące zainteresowanie tym zabiegiem wśród właścicieli. Kastracja...

Gdy wymiotuje kot

Bardzo często w naszej praktyce spotykamy się z pytaniami ze strony zaniepokojonych właścicieli dotyczącymi wymiotów u kotów. Przyjrzyjmy się zatem temu zagadnieniu. Zdrowy kot wymiotuje średnio 1-2 razy co kilkanaście dni z powodu chęci pozbywania się tzw. kul...

Choroby dolnych dróg moczowych kotów

Definicja i przyczyny Są to dość częste i bardzo frustrujące dla kotów i ich właścicieli schorzenia zatem uznaliśmy, że warto poświęcić nim nieco czasu. Pisaliśmy też o tym na łamach periodyku ,,Twoje wiadomości". Choroby dolnych dróg moczowych kotów (FLUTD), czyli...

Jak przygotować pupila do badania

Nowoczesna diagnostyka to podstawa skutecznego leczenia. Odpowiednie przygotowanie pacjenta do procedur diagnostycznych  znacznie podnosi ich bezpieczeństwo i skuteczność. ZAPAMIĘTAJMY: do badania krwi zwierzę musi być na czczo (około 8 godzin), powinno mieć...

Strzeż się kleszcza!

Spacer z naszym ulubieńcem do lasu, parku czy nawet na łąkę lub działkę naraża go na atak kleszczy. Te niewielkie, krwiopijne stworzenia ze względu na dużą ich liczebność i przenoszenie chorób stanowią istotny problem zdrowotny. Kleszcze atakują wszystkie gatunki...

Kilka słów o kastracji kotów

Uciążliwość zachowań płciowych kotów powoduje, że wielu z rzeszy  ich właścicieli   decyduje się na kastrację swego ulubieńca. Postaramy się zatem przybliżyć państwu powyższy temat. Optymalny czas wykonania zabiegu to moment osiągnięcia dojrzałości płciowej przez...

Cukrzyca psów

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w trakcie której dochodzi do zaburzeń w gospodarce weglowodanowej (cukrowej) i tłuszczowej. Przyczyną choroby jest bezwzgledny lub względny brak hormonu insuliny. Po każdym posiłku rośnie poziom glukozy we krwi, dzięki insulinie jej...